سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

توقف کامل فعالیت جنگ ها، کنسرت‌ها و کشتی‌های تفریحی در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

توقف کامل فعالیت جنگ ها، کنسرت‌ها و کشتی‌های تفریحی در کیش

سخنگوی شورای سلامت کیش از توقف فعالیت جنگ ها، کنسرت ها، کشتی‌های تفریحی و دلفیناریوم به مدت یک هفته در جزیره کیش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، دکتر محمدرضا رضانیا در تشریح وضعیت آماری مبتلایان و نفرات بستری به دلیل ابتلا به کرونا در کیش، گفت: از ابتدای اپیدمی تاکنون ۳ هزار و ۵۷۷ بیمار مثبت در جزیره کیش شناسایی شده که در روز‌های اخیر این روند به شدت افزایشی بوده است.

وی افزود: از روز شنبه این تعداد سیر صعودی داشته و حدود ۲۰ درصد به تعداد تست‌ها افزوده شده است و نسبت به اسفند ۹۹ حدود ۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

سخنگوی شورای سلامت کیش با بیان این که ۷۰ درصد موارد مثبت مسافرانی بودند که در جزیره کیش آزمایش داده‌اند افزود: متاسفانه برطبق اعلام سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور ویروس جهش یافته انگلیسی در تمام کشور در حال چرخش بوده و قدرت و شدت سرایت آن بسیار بیشتر از نوع چینی است.

رضانیا گفت: در روز گذشته ۵ مورد بیمار مثبت در بیمارستان بستری شدند و در مجموع تعداد بیماران بستری در بیمارستان به ۱۰ نفر رسیده است و ۵ بیمار نیز در نقاهتگاه کیش بستری هستند.

سخنگوی شورای سلامت کیش تصریح کرد: روند رشد بیماران مثبت و بستری به شدت افزایشی بوده و این امکان وجود دارد که در صورت عدم توجه به موقع وضعیت جزیره کیش قرمز و حتی منجر به تعطیلی گسترده در سطح جزیره گردد.

وی با بیان اینکه نرخ بستری‌ها نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته ۴ برابر شده سفر‌های نوروزی و دورهمی‌های خانوادگی را از عوامل اصلی در انتشار و انتقال ویروس کرونا عنوان کرد.

دکتر محمدرضا رضانیا از توقف فعالیت صنوف پر تجمع و پر خطر به مدت ۷ روز خبر داد و گفت: رقم مثبت مبتلایان و بیماران بستری نشان دهنده شدت افزایش شیوع ویروس کرونای انگلیسی و کاهش رعایت دستورات بهداشتی در اماکن عمومی، بازار ها، سیستم حمل نقل بوده که زنگ خطری برای جزیره محسوب می‌شود و روند افزایشی بسیار نگران کننده است و در صورت سهل انگاری، عدم توجه به موقع و انجام تدابیر لازم، تاب آوری بیمارستان با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه امکان مواجهه با بحران در دو هفته آینده برای کیش بسیار زیاد است و اپیدمی با تصمیمات منطقی و صحیح باید در همین نقطه کنترل شود گفت: رعایت قوانین و مقررات و نظارت‌ها نیمی از راه حل موضوع است و از سوی دیگر ایجاد محدودیت‌ها به جلوگیری از خسارات و بحران‌های جدی کمک بزرگی خواهد کرد.

رضا نیا تاکید کرد: اعمال محدودیت و در اولویت قرار دادن سلامت می‌تواند موجب حفظ شرایط اقتصادی کیش در ماه‌های آینده از گزند خسارات و ضرر و زیان باشد.

توقف کامل فعالیت جنگ ها، کنسرت ها، کشتی‌های تفریحی و دلفیناریوم به مدت یک هفته، همچنین کاهش ظرفیت پذیرش رستوران‌ها و کافی شاپ‌های دارای موزیک زنده و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این جلسه تصویب شد.

تعطیلی پلاژ بانوان و آقایان، کلوپ‌های تفریحات دریایی و پارک آبی که مراکز تجمع محسوب می‌شوند نیز به مدت ۷ روز به تصویب رسید.

باشگاه‌های ورزشی نیز برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس به مدت ۱ هفته تعطیل شد.

توقف تمامی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، سمینار‌ها و همایش ها، همچنین تعطیلی مدارس، حوزه‌های آموزشی و امتحانی، دانشگاه ها، کلاس‌های موسیقی و هنر، آموزشگاه‌های خصوصی از دیگر مصوبات این جلسه از شورای سلامت بود.

همچنین دورکاری کارکنان ادارات ونهاد‌ها و فعالیت با ۵۰ درصد نیرو‌ها بر اساس اولویت بیماران زمینه‌ای و خاص با تایید مقام مافوق در این نشست به تصویب رسید.

کارمندان ادارات و نهاد‌ها می‌بایست پس از بازگشت از مرخصی حداقل ۳ روز در خانه بمانند و در صورت مشاهده علایم اقدام به انجام تست کنند و در غیر این صورت می‌توانند به فعالیت خود در محل کار ادامه دهند.

به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد کیش ، معاون فرهنگی اجتماعی این سازمان و دبیر شورای سلامت کیش با اشاره به اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای با هدف جلوگیری از تغییرشاخص رنگبندی کیش از نارنجی به قرمز گفت: رسانه‌ها نقش مهمی در آگاهی مردم برای رعایت جدی دستور العمل‌های بهداشتی دارند، بر همین اساس صدا و سیما و رسانه‌های کیش باید در خصوص تولید گزارش‌های خبری و تصویری با موضوع حساسیت رعایت مقررات بهداشتی در مناطق نارنجی اهتمام بورزند.

سعید پورعلی بخشی از کنترل شیوع ویروس را در گرو رفتار مردم و بخش دیگر را پیگیری، تمهیدات و مداخلات مراکز بهداشتی عنوان کرد و گفت: تلاشگران صدا و سیما و رسانه‌ها انتظار می‌رود تا در چنین شرایطی موضوع رفتار‌های پیشگیرانه را در دستور تولید گزارش و خبر قرار دهند.

وی افزود: ایجاد محدودیت‌ها باید متناسب با رنگ بندی مناطق با نگاه وضعیت مجور لحاظ شود تا با همین رویکرد استمرار فعالیت بخش ها‌ی اقتصادی را حفظ کنیم.