جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

توسعه ورزش های ساحلی در کیش، ضرورتی اجتناب ناپذیر - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه ورزش های ساحلی در کیش، ضرورتی اجتناب ناپذیر

توسعه ورزش های ساحلی در کیش، ضرورتی اجتناب ناپذیر

ساحل بکر جزیره کیش بهترین فرصت برای توسعه ورزش، جذب گردشگر و درآمدآفرین است چرا که هر جا ورزش با گردشگر رابطه داشته باشد هم توسعه اقتصادی و هم روحیه نشاط و شادابی ایجاد می شود.

این جزیره مرجانی با توجه به وجود زیرساخت ها، امکانات، فرصت های سرمایه گذاری، جذب گردشگر و استقبال خوب ورزشکاران، قابلیت میزبانی مسابقات ساحلی کشور را حتی در ابعاد بین المللی دارا است.

معاون ورزش و آموزش شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش با اشاره به وجود زیرساخت های مناسب ورزشی گفت: بیش از حدود 189 هزار مترمربع فضای ورزشی در کیش وجود دارد که شامل 15 هزار متر فضای سرپوشیده و بیش از 174 هزار متر مربع فضای روباز است.

جلالی با اشاره به اینکه سرانه فضای ورزشی در این جزیره به ازاء هرنفر 8 مترمربع است افزود:این وسعت سرانه ورزشی، 2 برابر استاندارد جهانی و 8 برابراستانهای کشوراست . وی گفت: با هدف توسعه گردشگری طبیعی، پهنه های 10 گانه و پارک های ساحلی دربخشهای شرقی وغربی کیش درحال ساخت است.

دراین طرح نوارساحلی کیش به پهنه های 10 گانه تقسیم شده وبرای هرپهنه براساس موقعیت جغرافیایی، سابقه تاریخی، ظرفیت و پتانسیل شهری واجتماعی، هویتی خاص تعریف شده است.

 معاون ورزش و آموزش شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش گفت: پهنه های دریا وآرامش، کودک ودریا، دریا وسلامت وپهنه های تفریحی و ورزشی از جمله بخش های این طرح است که با توجه به اهمیت دریا و سواحل درجذب گردشگربه جزیره کیش درحال اجرااست.

 معاون ورزش و آموزش شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در خصوص تعداد ورزش های ساحلی در این جزیره گفت: رشته های فوتبال ساحلی، والیبال ساحلی و هندبال ساحلی، شنا، غواصی، قایقرانی، اسکی روی آب، جت اسکی و موج سواری از مهمترین ورزش هایی است که در حال فعالیت هستند.

 وی گفت: ساماندهی به ورزش های ساحلی، دعوت از تیم های کشور و برگزاری مسابقات داخلی و خارجی، تقویت زیرساخت های ورزشی و تعیین راهبردهای بلند مدت در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است. وی ترویج و احیای بازی های بومی و محلی ساحلی را یکی دیگر از فرصت های گردشگری دانست و گفت: این موضوع درسالهای گذشته مورد توجه قرارنگرفت.اما ازامسال باهمکاری فدراسیون ورزشهای همگانی کشور ،چندبرنامه ورزشی بومی محلی رابرگزار خواهیم کرد.

کارشناس ورزش های ساحلی کیش هم با تاکید بر اینکه برای توسعه منطقه در جهت گردشگری، تفریحات سالم و ورزش های آبی ساحلی حداقل امکاناتی لازم است گفت: ساحل، دریا، آسمان زیبا ، دمای مناسب، مراکز خرید، مکان های دیدنی، همگی ازجمله منابع کیش در جهت توسعه ورزش های آبی ساحلی و گردشگری است. زرین جویی افزود: این امکانات ، در این منطقه یافت می شود، هوای مطبوع در پنج ماه از سال در زمانی که بیشتر شهرهای کشور در آب و هوای سرد به سر می برند یکی از ظرفیت های این منطقه است.

 این کارشناس ورزش گفت: برگزاری اردو های ورزشی و مسابقات درفصل های پاییز وزمستان می تواند باعث جذب گردشگران فراوان شود و بنیه اقتصادی منطقه را افزایش دهد و در عین با دارا بودن سالن های ورزشی و زمین چمن فوتبال می توانیم ورزشکاران خود را به سوی ورزش های آبی ساحلی نیز سوق دهیم و از میان این ها قهرمانان آینده مملکت را بسازیم. زرین جویی گفت: با وجود مدرسه غواصی در این شهر کمتر نوجوانی است که به دلیل بالا بودن هزینه کلاس ها بتواند در این کلاس ها شرکت کند فقط گردشگران و کسانی که نیاز به دوره های ویژه دارند می توانند در این کلاس ها شرکت کنند.

 بنابراین باید برای جوانان این منطقه تسهیلاتی قایل شد تا امکان شرکت در این کلاس ها ایجاد شود. وی تاکید کرد: شنا، قایقرانی، قایق سوراری، اسکی روی آب، جت اسکی، والیبال ساحلی، فوتبال ساحلی، هندبال ساحلی، و.. رشته های ورزشی هستند که به راحتی می توان آنها را در پلاژهای ساحلی راه اندازی کرد.

 زرین جویی معتقد است:به جای اینکه ماسه های دریا را به جای دیگر برده و در آنجا با آب و هوایی متفاوت از مناطق ساحلی به برگزاری مسابقات ورزش های مربوطه اقدام کرد، می توان به توسعه و راه اندازی ورزش های آبی ساحلی در کیش بپردازیم. علاوه براین تبلیغات مناسب و برگزاری چند دوره مسابقه های داخلی و خارجی می تواند توسعه روزافزون کیش را به دنبال داشته باشد.