رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

تمایل اهالی کیش به کوچ در سال‌های اخیر - نمایش محتوای خبر

 

 

تمایل اهالی کیش به کوچ در سال‌های اخیر

تمایل اهالی کیش به کوچ در سال‌های اخیر

روزگاری کیش تنها ۲ هزار نفر چیزی حدود یک بیستم جمعیت فعلی جمعیت داشت حالا ساکنان کیش بیش از ۴۰ هزار نفر هستند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، رونق اقتصادی و توسعه کیش از اواخر دهه 60 تا اواسط دهه 70 موجب شد رشد جمعیت شتاب بیشتری بگیرد .
حالا در مدت کمتر از 25 سال جمعیت کیش بیش از 20 برابر شده است.
یکی از مراکزی که آمار جمعیت کیش را در اختیار دارد اداره صدور کارت کیشوندی است.
کارت کیشوند برای ساکنانی صادر می شود که بیش از 6 ماه در کیش سکونت دارند .
افرادی که برای ماموریت کاری یک یا چند ساله هم در کیش ساکن می شوند کارت کیشوندی دریافت می کنند چرا که برای بازگشت به شهر خودشان و انتقال اثات منزل حتما باید این کارت را باطل کنند .
محراب براتی رئیس اداره صدور کارت کیشوندی می گوید: سال های گذشته  صدور این کارت نسبت به جمعیت ، بیشتر از یکی دو سال اخیر بود و افراد کمتری هم از جزیره خارج می شدند.
البته آمار دقیق تری از آقای براتی خواستیم که او هم زیر بار دادن اطلاعات آماری نرفت و گفت: این آمار محرمانه است!!   
حالا فکر نمی کنید افزایش هجرت از کیش یکی از عواملی است که در محرمانه شدن این آمارها موثر است... !!!
محراب براتی به این نکته  هم  اشاره کرد که تابستان متقاضیان خروج از کیش بیشتر از ایام دیگر سال است و البته دلیل آن انتقالی برخی کارمندان بانک ها ، نظامیان و کارکنان ادارات دولتی است .
اینجا یک پرسش پیش می آید مگر متقاضیان ورود به کیش هم در تابستان افزایش نمی یابند؟
چرا که در تابستان نقل و انتقال خانواده ها به دلیل تعطیلی مدارس آسان تر است
کاهش رونق  اقتصادی یکی از عوامل کوچ ساکنان کیش
حالا که به گفته تعدادی از بازاریان کیش از دوران طلایی رونق اقتصادی کیش  فاصله گرفیتم سالانه حدود چندکارت کیشوندی صادر می شود؟ مسئول اداره صدور کارت کیشوندی این آمار را هم محرمانه  اعلام کرد .
سری زدیم به بازارهای قدیمی و اصلی کیش که روزگاری مملو از مسافر و گردشگر بود .
نشستیم پای صحبت های آقای تهرانی که بیش از 30 سال است در کیش غرفه  پوشاک دارد.
او از کسادی بازار این ایام گفت که شاید برخی روزها تا غروب حتی دشتی هم دریافت نمی کند.
به همراه آقای تهرانی گشتی در بازار زدیم و با کاسبان قدیمی گفتگو کردیم تقریبا همه آنان نظر آقای تهرانی را داشتند مثلا آقای قادری و یا آقای خرمی هم از کاسبی این روزها دل خوشی نداشتند و گفتند: برخی از کاسبان قدیمی کیش از یکی ،دو سال گذشته یکی یکی کیش را ترک و به شهرهای دیگر کوچ کردند .
محمد ابراهیم انصاری لاری مدیرعامل و محمدرضا سعیدی معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش معتقدند کیش به سمت شکوفایی اقتصادی حرکت می کند که این اظهار نظر را اهالی کیش باید تحلیل کنند .
سعیدی 4 تیر در همایش روز ملی اصناف با اشاره به پیگیری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از نهادهای حاکمیتی و تصمیم گیرنده در خصوص اجرای راهکارهایی برای رفع مشکلات منطقه آزاد کیش افزود: فراز و فرودهای نرخ ارز یکی از دشواری ها و علل بی ثباتی بازار است اما در این شرایط نا بسامان آیا رفتار ما متناسب با این فضا هست؟
رفتار متناسب با فضای اقتصادی این روزها قطعا ادامه روند تورم و افزایش قیمت ها نیست حتما نخبگان اقتصادی در جامعه وجود دارند که مسئولان کیش با بهره گیری از راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت آنان بتوانند بیمار از نفس افتاده اقتصاد را از مرگ نجات دهند .
سعیدی البته برخی مشکلات اقتصادی کشور و جزیره کیش را شیطنت های دشمنان دانست و گفت : شایعه فروش زمین در کیش به سرمایه گذاران خارجی(چینی) امنیت روانی مردم را مخدوش کرد.
معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش فروش زمین به چینی ها را تکذیب کرد.
چندی پیش در فضای مجازی خبری مبنی بر فروش زمین های کیش به چینی ها منتشر شد که شگفتی ساکنان کیش را به همراه داشت.
محمد ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش 23 خرداد در دومین نشست با فعالان اقتصادی کیش به واگذاری امور به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بخش خصوصی وارد عمل شود دولت هم نظارت کند مشکلات اقتصادی کاهش می یابد.
حالا موضوع را بیشتر بررسی کنیم مثلا هزینه های بالای زندگی مثل اجاره خانه و اجاره غرفه که رقم های نجومی و غیر قابل باوری است و کمر ساکنان کیش را خم کرده است با واگذاری امور به بخش خصوصی و بهره گیری از نخبگان برطرف می شود یا باید نظارت ها را افزایش داد؟
شاید نظارتی نیست و شاید تدبیری برای کنترل اوضاع اقتصادی کیش اندیشیده نشده است.
البته مسئولان گردشگری  کیش در سال های اخیر تلاش زیاده کرده اند رونق گردشگری و اقتصادی را به کیش بازگردانند اما گویا موفقیت های چندانی به دست  نیاورده اند.
جشنواره تابستانی کیش هم با تجربه 21 ساله نتوانسته است گردشگران زیادی را به کیش جلب کند تا بلکه رونق اقتصادی ایجاد شود . چراکه تبلیغات نمی تواند در شرایط گرانی خدمات ،گردشگر جذب کند.
به نظر می رسد کاهش هزینه ها بهترین تبلیغ برای جذب گردشگرن است.  
آقای کمالی که با خانواده شش نفره خود در ایام جشنواره تابستانی به کیش سفر کرده است در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: برای سفر سه روزه خود بیش از 5 میلیون تومان هزینه کردم و فقط توانستم هزینه سفر (بهای بلیت هواپیما و کرایه تاکسی رفت و آمد های شهری ) و هزینه  اقامت هتل و هزینه خوراک خود و خانواده ام را پرداخت کنم البته مقدار محدودی هم از یکی از بازارهای عرضه کننده اجناس چینی نا مرغوب  خرید کردم اما از ورزش های آبی و تفریحات دیگر کیش نتوانستم استفاده کنم به طور مثال هزینه پارک آبی برای خانواده شش نفری تا حدود 800 هزار تومان است که پرداخت آن در توان خانواده های کارمندان نیست.
تنها زمانی که موج سفرها به کیش افزایش یافت و برای ساکنان کیش ورود گردشگران ملموس بود موعد کنسرت خواننده ترکیه ایی ایلیاس یالچینتاش بود (نیمه تیر ماه )که آن هم با افزایش قیمت بلیت هواپیما در دو مسیر رفت و برگشت روبرو شد.
یکی از فعالان گردشگری کیش معتقد است کاهش نرخ بلیت ، اقامت و برگزاری برنامه های مردم پسند ، نه مسئول پسند مانند کنسرت های موسیقی شاد و مفرح ، کاهش هزینه های تفریحات دریایی و افزایش معافیت های گمرکی برای خروج کالا می توانند نفسی تازه به کالبد نیمه جان گردشگری کیش  بدمند.
معاون گمرک  معافیت کالای همراه مسافر را 80 دلار عنوان کرد ، این معافیت سال های قبل ، حدفاصل سال های 72 تا 75 ، هفتصد دلار بود ! حالا خودتان سر منشاء کاهش ورود مسافر به کیش را  پیدا کنید  .
مسعود دهقانی معاون امور گمرکی کیش به تغییر نوع مسافر هم اشاره کرد و گفت: سال های گذشته مسافران تجاری (چمدانی) در کیش تردد داشتند اما این روزها مسافران برای استراحت و استفاده از تفریحات به کیش سفر می کنند که این موضوع در کاهش رونق بازارها موثر است.
گرانی هزینه های درمان عامل دوم ترغیب ساکنان کیش به مهاجرت
بیش از70 هزار بیمه شده تامین اجتماعی که مرکز درمانی مجزا  در کیش ندارند ، ساکنان کیش را به کوچ ترغیب می کند.
وقتی قرار باشد برای درمان به تنها بیمارستان کیش مراجعه کنی که پزشکان حاذق آن هر ماه تنها دو تا سه روز در بیمارستان حضور دارند و هزینه های درمان هم مطابق بیمارستان خصوصی محاسبه شود و نتوانی هزینه ها را پرداخت کنی آیا به کوچ از این جزیره لوکسِ  لُرد نشین ترغیب نمی شوی؟
مدتهاست قرار است فکری به حال هزینه های درمان کیش شود اما هنوز مغزهای مسئولان  صلاح نمی دانند به این موضوع ، عمیق فکر کنند!!!
البته آقای ناصر شریفی نماینده مردم کیش در مجلس شورای اسلامی  در همین یکسال و اندی که مسئولیت دارد تاسیس مرکز درمانی تامین اجتماعی در کیش را پیگیری می کند با جدیت هم پیگیری می کند اما هنوز اتفاق خوبی برای ساکنان کیش نیفتاده است
حالا یا مسئولان بیمه تامین اجتماعی استان هرمزگان زیر بار نمی روند و یا مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش ؟ پرسشی است که در افکار عمومی وجود دارد و هنوزتوافقی صورت نگرفته که هر دو سازمان زیر چتر همدلی و خدمات رسانی بتوانند برای مردم کاری بکنند.
کیفیت نامطلوب آموزش عامل سوم تاثیرگذار در اشتیاق خانواده ها به مهاجرت   
مدارس دولتی با امکانات نامناسب و مدارس غیر دولتی با هزینه های بالا (دبستان 8 و نیم میلیون تومان و دبیرستان 16 و نیم  میلیون تومان )  انگیزه ادامه زندگی در کیش را برای خانواده ها کمرنگ کرده است.
تحصیل 600 دانش آموز در یک مدرسه ، کمبود فضای آموزشی و شاید ناکارآمدی برخی از آموزگاران عواملی است که خانواده ها را به ویژه در مقطع دوم دبیرستان (دهم ، یازدهم و دوازدهم ) برای ترک کردن کیش و اقامت در یکی دیگر از شهرهای کشور ترغیب می کند.
آموزگاران هم از حقوق های کم خود گلایه مندند و شاید اگر فکری به حال حقوق و دستمزد آنان شود وضع بهتر شود و یا شاید در انتخاب آموزگاران باید دقت بیشتری شود.
محمد ابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش می خواهد مدارس کیش مانند مدارس ایرانی خارج از کشور اداره شود که این امر هم بودجه زیادی می خواهد و هم رضایت وزارت آموزش و پرورش باید جلب شود.
متولی سازمان منطقه آزاد کیش رایزنی ها را آغاز کرده است حالا چقدر بتواند موفق شود موضوعی قابل توجه است.
عربعلی زینالی رئیس آموزش و پرورش کیش اعتقاد دارد قطعی شدن این برنامه زمان زیادی می طلبد و شاید کمی دور از انتظار باشد.     
به هرحال عواملی دست به دست هم داده است تا برخی از ساکنان کیش ترجیح دهند شهر دیگری را برای اقامت انتخاب کنند.
به گفته مسعود دهقانی معاون امور گمرکی کیش  تابستان امسال که هنوز 2 ماه و چند روز از آن باقی است بیش از 270 خانوار جزیره کیش را ترک کردند حالا اگر به طور میانگین هر خانوار 4 نفر باشند حدود هزار و 80 نفر کیش را ترک کردند تقریبا حدود 3 درصد جمعیت کیش ، این آمار قطعا تا پایان تابستان افزایش هم می یابد.
به هرحال نکته مهم آن است که تمایل ساکنان براي خروج از کیش افزایش یافته است شاید هم مسئولان از این موضوع نگران یا ناراحت نیستند که اقدامی نمی کنند و آمارهای قطعی را اعلام نمی کنند .
به هر دری زدیم ارائه اطلاعات محرمانه بود و همین اکره مسئولان از اطلاع رسانی چراغ هشداری است که روشن شده است.