جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

بچه های جزیره - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

بچه های جزیره

تهیه کننده: مهدی روحی

نویسنده و کارگردان:مهدی لعل پهلوان

تصویربرداران :احمدمرادی،کامبیزحسین زاده،محمدخلیلی

مجری:مریم سلیمانیان

صدابرداران:حمیدپورغلامحسینی،محسن صبری

تدوین:اکبربروغنی ----- طراح صحنه و دکور:مرجان محمدی

روای:مهناز نجف وند

این برنامه به مدت 45 دقیقه با زبان کودکانه و در قالب نمایش عروسکی سعی در بیان مفاهیم آموزشی و تربیتی و پرداختن به نیازهای عاطفی و مهارتهای زندگی در رده سنی کودکان وخردسالان تولید و پخش می شود ..

آیتم های برنامه شامل: آیتم نمایش  ، کودک دانا، بچه های میهن، وله،کارتون ، میان برنامه با رویکرد آموزشی (نقاشی، کاردستی و..)،قصه گویی می باشد.ارتقای ادب،اخلاق و رفتارکودکان، تقویت روحیه مشارکت و خدمت به دیگران،ارتقای آگاهی وعلایق کودکان به عقاید و ارزشهای دینی و ... از اهداف مهم این برنامه می باشد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی تفریحات کودکان نسبت به تفریحات کودکان چند دهه قبل تغییرات بسیار زیادی داشته . اکثر کودکان به جای بازی با دوستانشان مشغول بازی های کامپیوتری و دیدن برنامه کودک و انیمیشن ها هستند. پدر و مادر ها نیز بخاطر مشغله ی کاری ترجیح می دهند که کودکشان مشغول دیدن کارتون باشد تا اینکه مزاحم کار آنها شود. کارتون به عنوان یک هنر توانسته چه از نظر شکل ظاهری و چه ارتباطی با کودک ارتباط برقرار کند. البته این ارتباط یکسویه است و این مسئله سبب شده تلویزیون کودک را به عنوان گیرنده منفعل پیام درآورد. خصوصاً کارتون‌های تلویزیونی که بیشترین تأثیر را در کودک دارند و او بیشترین آموزه‌ها را از کارتون‌های تلویزیونی دارد.

آنچه مهم است این است که سازندگان فیلم‌ها و کارتون‌های تلویزیونی چه اهدافی را دنبال می‌کنند و کودک چه موضوعاتی را از این کارتون‌ها آموزش می‌بیند. زیرا کودکان در سن شکل‌گیری شخصیت قرار دارند و ذهنشان بیشتر از بزرگسالان در حال شکل‌گیری با موضوعات پیرامون است. بنابراین این خانواده‌ها و رسانه‌ها و تلویزیون هستند که باید اهداف تربیتی کودکان را در نظر بگیرند. بخصوص وقتی که کودک مشغول تماشای تلویزیون شده و اهداف اصلی و حاشیه‌ای آن را بیش از پیش برداشت می‌کند، رابطه برقرار کردن، کمک کردن، مشارکت گروهی در انجام کارها، تقسیم وظایف و ایفای نقش از جمله موارد آموزشی است که کودکان یاد می‌گیرند لذا اگر برنامه‌های تلویزیونی ویژه کودکان جذابیت داشته باشد ولی کودک از هیجانات محتوای آنها چیزی به دست نیاورد و حتی تأثیر منفی از آنها بگیرد مسلماً کودک رشد ذهنی مناسبی را از تماشای این کارتون‌ها دریافت نمی‌کند.

این برنامه روز های یکشنبه ، سه شنبه،پنج شنبه ساعت11:00 از شبکه کیش پخش می شود

سال تولید: زمستان99


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ