سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

بهره برداری از ترمینال جدید فرودگاه کیش تا دو سال آینده - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از ترمینال جدید فرودگاه کیش تا دو سال آینده

بهره برداری از ترمینال جدید فرودگاه کیش تا دو سال آینده

بنیاد مستضعفان ساخت مرحله دوم ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کیش، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حاشیه امضای قرارداد ساخت و تکمیل مرحله دوم این ترمینال گفت: با تدوین طرح های توسعه ای کوتاه مدت و میان مدت جزیره کیش، تکمیل طرح های مهم در اولویت قرار گرفت که ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش در صدر اولویت های این طرح ها قرار دارد.
غلامحسین مظفری افزود: تکمیل و بهره برداری از اسکله 35 هزار تنی جزیره کیش که تاثیر به سزایی در پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما و رشد صادرات و تامین نیازهای کشور دارد هم در دست پیگیری است و با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای تکمیل آن به توافقاتی رسیده ایم.
منوچهر خواجه دلوئی معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان هم با بیان اینکه قرار است کار ساخت ترمینال جدید فرودگاه بین المللی کیش با اعتباری بالغ بر 350 میلیارد تومان و در کمتر از دو سال یعنی 18 ماه به پایان برسد تاکید کرد: این ترمینال به دلیل دارابودن سیستم های به روز و تجهیزات ناوبری کاملا پیشرفته، مدرن ترین ترمینال فرودگاهی کشور خواهد شد.
ساخت پايانه جديد فرودگاه بين المللي كيش در سال 92 و در زميني به وسعت 90 هزار متر مربع آغاز شد. اين پايانه كه پس از فرودگاه امام خميني دومين پايانه بزرگ فرودگاهي كشور است با مساحت 37 هزار و 600 متر مربع ظرفيت پذيرش سالانه گردشگران در جزيره كيش را به 6 ميليون گردشگر افزايش خواهد داد.
پايانه فرودگاه بين المللي كيش از لحظ بزرگي دهانه پايانه و پوشش سه لايه سقف، بزرگترين نمونه طراحي و اجرا شده در خاورميانه است.  اسكلت و سازه اين بنا فلزي است و وزن كل سازه هاي فلزي آن 10 هزار تن است. پوشش سقف اين پايانه با توجه به بزرگي ابعاد دهانه هاي پايانه ( فواصل ستونهاي بتني ) از نوع سقف سازه فضا كار انتخاب شده است.
دروازه يا گيت هاي  بازرسي مسافران و گذرنامه، سالن ترانزيت، رستوران به مساحت 3300 متر مربع، 3 بخش تحويل بار مسافران پروازهاي داخلي و 2بخش براي پروازهاي خارجي، 55 تسمه نقاله جابجايي بار مجهز به سيستمهاي لازم براي كنترل و انتقال بارهاي خارج از اندازه، پاركينگي زير زميني با ظرفيت 500 خودرو، تعداد 15 دستگاه پله برقي و 12 دستگاه آسانسور كه 2 دستگاه آن قابليت حمل برانكارد را دارد از ديگر بخش ها و امكانات پايانه جديد فرودگاه بين المللي كيش است.