سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

بستری ۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان جزیره کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

بستری ۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان جزیره کیش

بستری ۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان جزیره کیش

سخنگوی شورای سلامت کیش با اشاره به بستری ۱۱ نفر در دو هفته گذشته در بیمارستان کیش، گفت: هم اکنون ۵ بیمار با حال عمومی خوب در بیمارستان کیش تحت درمان هستند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، دکتر محمدرضا رضانیا گفت: از ابتدای اپیدمی تا به امروز تعداد ۱۴ هزار و ۲۳۰ تست برای تشخیص بیماری کرونا در کیش انجام شده است.

وی افزود: به ازای هر سه و یک دهم نفر جمعیت ساکن جزیره یک آزمایش انجام شده و از این مجموع در یک سال گذشته ۳ هزار و ۳۲۹ بیمار مثبت شناسایی شده اند.

وی افزود: متاسفانه در این بازه زمانی بر اثر ابتلا به کرونا در کیش ۲۲ نفر بیمار فوت شده ثبت شد.

دکتر رضانیا همچنین تعداد بیماران کرونا مثبت فعالی که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند را ۳۶ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳ نفر در نقاهتگاه مستقر هستند و مراقبت‌های دوران نقاهت را می‌گذرانند.

وی گفت: از نظر شاخص بندی ستادملی کرونا در خصوص شیوع بیماری کرونا در کیش وضعیت رسمی زرد است، اما شاخصی که برای سطح رنگ بندی در نظر گرفته شده یعنی ۲ بیمار مثبت بستری در ۱۰۰ هزار نفر در روز معادل شاخص آبی است، اما نکته قابل توجه اینکه بیماری با سرعت و قدرت در سطح کشور وارد موج چهارم شده و در اکثر شهر‌های کشور افزایش موارد بستری و موارد کشف شده مثبت را داشتیم.

دکتر محمدرضا رضانیا افزود: در بسیاری از استان‌ها در فواصل زمانی کوتاهی یکباره بیماری به صورت انفجاری بروز پیدا کرده و این احتمال و جود دارد که در تمام نقاط کشور از جمله کیش این اتفاق رخ دهد.

وی از توصیه‌های جدید ستاد ملی کرونا برای پیشگیری از شیوع ویروس جهش یافته کرونا خبر داد و گفت: زدن دو ماسک برای پیشگیری ۹۶ درصدی از انتقال، رعایت فاصله اجتماعی به بیش از دو متر، شستشو و ضدعفونی مرتب دست ها، عدم حضور در اماکن غیر ضروری و پرهیز از تجمعات و اجتماعات از جمله موارد اعلام شده در این خصوص است.

دکتر رضانیا با اشاره به اینکه در یک سال اخیر کیش نشان داده الگوی موفقی در کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس منحوس در کشور بوده است افزود: این تنها ادعای ما به عنوان متولیان سلامت جزیره کیش نیست بلکه متولیان سلامت کشور نیز در بازرسی‌های خود به این نکته اشاره کردند.

وی با اشاره به اینکه در این مدت در کنار مراقبت از سلامت در برابر کرونا روال اقتصادی جزیره کیش طی شد و استمرار فعالیت‌های جزیره در گرو همدلی همه ما بوده تاکید کرد: اگر براساس روال یک سال گذشته همه دست به دست هم دهیم و پابه پای یکدیگر برای کنترل این بیماری قدم برداریم قطع به یقین می‌توانیم به شکل صحیح و با کمترین آسیب این موضوع را مدیریت کنیم و جزیره را پاک و امن نگه داریم.

دکتر محمدرضا رضانیا از ساکنان، مسافران و گردشگران خواست تا با توجه ویژه به موارد مطرح شده و همکاری در استفاده از ماسک و حفظ فاصله‌های فیزیکی در نقاط مختلف جزیره به رونق این جزیره که سلامت و اقتصاد را در کنار هم پیش برده کمک کنند.

سعید پور علی دبیر شورای سلامت کیش با بیان اینکه پیک پیش رو با سرعت زیادی در کشور آغاز شده گفت: ما باید با افزایش انسجام عملکردی در دستگاه‌های شورای سلامت این پیک را مدیریت کنیم چراکه سرعت سرایت افزایش و سنین ابتلا به کرونا کاهش پیدا کرده و میزان مرگ و میر بیش از پیش است و ما برای تبدیل به منطقه قرمز بسیار فاصله اندکی داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه نقاط حساسی در جزیره وجود دارد که به دلیل ازدیاد حضور مردم و مسافران باید با دقت بیشتری بررسی و نظارت شوند تاکید کرد: با یادآوری قوانین و مقررات به صورت مرتب و افزایش نظارت‌ها در شرایط پیک چهارم به پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کمک کنیم.

دبیر شورای سلامت کیش با اشاره به ضرورت نظارت‌های سازمانی، صنفی، مردمی و رسانه‌ای اظهار داشت: باید با رعایت تمامی ضوابط اعلامی ستاد ملی کرونا برای حفظ استمرار فعالیت‌ها و رونق کسب و کار‌ها به گونه‌ای عمل کنیم که شاهد اعمال محدودیت‌های بیشتری برای جزیره نباشیم.

وی عنوان کرد: به دلیل گردشگر پذیر بودن کیش، این جزیره سخت تحت تاثیر وضعیت استان‌ها و شهر‌هایی است که بیشترین میزان مسافر از آن‌ها به این جزیره سفر می‌کنند به همین دلیل وضعیت استان‌ها و مراکز آن‌ها از جمله تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد برای ما بسیار متغیر و تاثیر گذار است و باید به جد رصد شوند.

سعید پورعلی بیان داشت: در بحث رویداد‌های ورزشی و فرهنگی هنری نیز ضوابط و مقررات باید به شدت رعایت شود و قوانین حداکثری اعمال کنیم؛ هتل ها، رستورن ها، مراکز پذیرایی و تفریحی نیز تذکرات لازم را دریافت کنند و نسبت به رعایت مقررات اهتمام بورزند.

دبیر شورای سلامت و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در پایان از ساکنان و گردشگران خواست تا با تمام توان و دقت در رعایت قوانین اعمال شده تلاش کنند این موج را پشت سر بگذارند.