جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بررسی تأثیر سیلاب‌ها در پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی تأثیر سیلاب‌ها در پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس

بررسی تأثیر سیلاب‌ها در پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس

کاوشگر خلیج فارس در پنجمین گشت تحقیقاتی خود، تأثیرات سیلاب‌های اخیر جنوب کشور بر وضعیت محیط دریایی خلیج فارس را مورد پایش قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، این گشت تحقیقاتی که بخشی از برنامه پایش بلندمدت خلیج فارس و دریای عمان محسوب می‌شود، تأثیرات سیلاب‌های اخیر جنوب کشور بر وضعیت محیط دریایی خلیج فارس نیز مورد پایش قرار می‌گیرد.
در این گشت که از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا خلیج چابهار در دریای عمان ادامه می یابد، ضمن انجام نمونه‌برداری‌های فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی و زیست‌شناسی در خلیج فارس و دریای عمان، در ۶۵ ایستگاه در قالب ۱۱ ترانسکت، وضعیت دریاهای جنوب کشور را مورد بررسی قرار خواهد داد. هشت عضو هیات علمی و 6 تکنسین برای نمونه برداری، این شناور تحقیقاتی را همراهی می کنند.
این کاوشگر با قابلیت و توانمندی بسیار بالا مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید شده و هم اکنون زیر نظر پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند.
شناور کاوشگر خلیج فارس از زمستان سال 96 فعالیت خود را آغاز و تاکنون چهار گشت را در خلیج فارس و دریای عمان به سرانجام رسانده است.