سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

با نوای کاروان - نمایش محتوای صدا

 

 

با نوای کاروان

تهیه کننده و نویسنده: لیلا تاجر زاده

گوینده: مریم سلیمانیان،علیرضامقدسی،عدنان اسلامی

صدابرداران:حسین پناه خواه،محسن صبری،کوروش یحیی زاده

گزارشگر: مهدی رشیدیان

این برنامه به تعداد 13 برنامه 120 دقیقه­ای ، ویژه دهه محرم ، در ساختار ترکیبی نمایشی از صدای مرکز کیش پخش ­می شود و آیتم های آن شامل : گزارش-معرفی هیئت های عزاداری-معرفی مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)-گزارش مردمی درخصوص موضوع برنامه-ارتباط تلفنی با مراکز بیان آداب و رسوم مردم- بخش نمایشی شامل تعزیه،هر روز یک مجلس تعزیه باتوجه به روزشمار دهه ی محرم که متعلق به یکی از شخصیتهای واقعه عاشوراست پخش می شود.- شعر عاشورایی و ارتباط تلفنی با شاعران.- معرفی کتاب به صورت بسته صوتی- کارشناسی هر روز در برنامه به صورت موضوعی.- موسیقی های باکلام و بی کلام و مداحی و سینه زنی که در فواصل برنامه پخش می شود.

حماسه کربلا، بزرگترين و دلخراش ترين واقعه تاريخ است که پس از ۱۴۰۰ سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به ياد آن واقعه اشکها ريخته مي شود و ناله و فرياد به پا است.مراسم عزاداري امام حسين(ع) نخستين بار در روز يازدهم محرم سال ۶۱ هجري در کنار اجساد مطهر شهيدان توسط اهل بيت‌ عليه السلام برگزار گرديد.پس از آن هنگام ورود کاروان اسيران به کوفه، امام زين‌العابدين و حضرت زينب و ام‌ کلثوم عليهم السلام براي مردم کوفه که براي تماشا آمده بودند، سخنراني کردند. در پي اين سخنرانيها صداي ضجه و گريه از خانه‌ها و مردم کوفه بلند شد. که به نوعي عزاداري براي شهدا و افشاگري امويان بود.

پس از ورود کاروان اسراء به شام و خطابه خواني امام سجاد(ع) در شام، يزيد به اهل بيت امام حسين اجازه داد که عزاداري کنند و اهل ‌بيت ‌به مدت سه روز به طور رسمي در شام عزاداري کردند.در پي آن خطابه و اين عزاداريها، انقلاب بزرگ فکري در شام پديد آمد و اکثر قريب به اتفاق مردم نسبت ‌به دستگاه حاکمه بدبين شدند.عزاداري بعدي در مدينه برپا شد. پس از ورود اهل بيت به مدينه عزاي عمومي بر پا گرديد و تمامي مردم مدينه ناله و ضجه کردند. پس از آن حلقه‌هاي عزاداري توسط اشخاص و افراد سرشناس بر پا شد.

این ویژه برنامه در ایام دهه اول محرم در ساعت 18:30 بصورت زنده از رادیو کیش پخش میشود.

سال تولید: تابستان98