سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

با نوای کاروان «ویژه دهه محرم» - نمایش محتوای صدا

 

 

با نوای کاروان «ویژه دهه محرم»

Loading the player...

این برنامه به تعداد 13 برنامه 90 دقیقه ­ای ویژه دهه محرم ، در ساختار ترکیبی نمایشی از صدای مرکز کیش پخش ­می شود و آیتم های آن شامل : گفتار ، موسیقی بی کلام و با کلام گزارش ،تلفن و پیامک ،فضای اذانگاهی ،ارتباط با مراکز و نمایش می باشد.

گزارش معرفی هیئت های عزاداری-معرفی مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)-گزارش مردمی درخصوص موضوع برنامه-ارتباط تلفنی با مراکز، بیان آداب و رسوم مردم-بخش نمایشی شامل تعزیه،هر روز یک مجلس تعزیه باتوجه به روزشمار دهه ی محرم که متعلق به یکی از شخصیتهای واقع ی عاشوراست پخش می شود.-شعر عاشورایی و ارتباط تلفنی با شاعران.-معرفی کتاب به صورت بسته ی صوتی-کارشناسی هر روز در برنامه براساس موضوع برنامه- موسیقی های باکلام و بی کلام و مداحی و سینه زنی که در فواصل برنامه پخش می شود.

حماسه کربلا، بزرگترين و دلخراش ترين واقعه تاريخ است که پس از 1400 سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به ياد آن واقعه اشکها ريخته مي شود و ناله و فرياد به پا است.
مراسم عزاداري امام حسين(ع) نخستين بار در روز يازدهم محرم سال 61 هجري در کنار اجساد مطهر شهيدان توسط اهل بيت‌ عليه السلام برگزار گرديد.

پس از آن هنگام ورود کاروان اسيران به کوفه، امام زين‌العابدين و حضرت زينب و ام‌ کلثوم عليهم السلام براي مردم کوفه که براي تماشا آمده بودند، سخنراني کردند. در پي اين سخنرانيها صداي ضجه و گريه از خانه‌ها و مردم کوفه بلند شد. که به نوعي عزاداري براي شهدا و افشاگري امويان بود.

پس از ورود کاروان اسراء به شام و خطابه خواني امام سجاد(ع) در شام، يزيد به اهل بيت امام حسين اجازه داد که عزاداري کنند و اهل ‌بيت ‌به مدت سه روز به طور رسمي در شام عزاداري کردند.در پي آن خطابه و اين عزاداريها، انقلاب بزرگ فکري در شام پديد آمد و اکثر قريب به اتفاق مردم نسبت ‌به دستگاه حاکمه بدبين شدند.

عزاداري بعدي در مدينه برپا شد. پس از ورود اهل بيت به مدينه عزاي عمومي بر پا گرديد و تمامي مردم مدينه ناله و ضجه کردند. پس از آن حلقه‌هاي عزاداري توسط اشخاص و افراد سرشناس بر پا شد.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده و نویسنده:لیلا تاجرزاده

گویندگان:عدنان اسلامی،زهره خاکزاد،ویدا فرجامی

صدابرداران:نیما نجم،کوروش یحیی زاده

گزارشگر:علیرضا مقدسی