جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

آوای شرجی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آوای شرجی

Loading the player...

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

مجری:ویدا فرجامی

تدوین:اکبر بروغنی

تصویربرداران:مهدی روحی،کامبیز حسین زاده،محمد خلیلی

آوای شرجی نام برنامه ای شاد است که با هدف ایجاد لحظه های مفرح و آرام بخش به منظور پخش کلیپ ها و ترانه های در خواستی مخاطبان از سیمای مرکز کیش پخش می شود.آیتم های این برنامه شامل معرفی موسیقی سنتی برای نسل جوان ، معرفی موسیقی نواحی مختلف ایران و پخش کلیپ ها و ترانه های در خواستی مخاطبان ،نظر سنجی و ... می باشد.

بشر از لحظه تولد با موسیقی زاده شده و می شود، اولین آهنگ و نوای گریه نوزاد قبل از دیدار مادر به او آگاهی می دهد که نوزادش زنده به جهان هستی پا گذاشته و نوزاد با شنیدن طپش های (آوای) قلب مادر آرامش می یابد. بنابراین موسیقی قبل از زبان و گفتار به وجود آمده است.

در آغاز صداهای مختلف در طبیعت بزرگ ترین راهنمای بشر نخستین بوده است. ترنم باران در برگ های درختان و زمین و دریا _ رعد و برق برخاسته از ابرها _ صدای امواج دریا و رودخانه و آبشارها، صدای مختلف بادها _ نواهای مختلف پرندگان و حیوانات همه و همه به آنها الفبای موسیقی و آواها را می آموخت و بشر مانند آنها صداها را تقلید و بازسازی می کرد و تقلید این آواها اولین زبان او بود.

موسیقی در ایران سابقه‌ای دیرینه دارد و به دوران ایران باستان بازمی‌گردد. ایران خاستگاه موسیقی‌هایی غنی و متنوع است و موسیقی سنتی ایران به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به‌شمار می‌رود. موسیقی سنتی ایرانی، شامل دستگاهها، نغمه ها و آوازها، از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته و آنچه دلنشین تر، ساده تر و قابل فهم تر بوده است؛ امروز در دسترس است

سال تولید: زمستان 1396