رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

آوای دریا - نمایش محتوای صدا

 

 

آوای دریا

Loading the player...

آوای دریا نام برنامه ای شاد است که با هدف ایجاد لحظه های مفرح و آرام بخش به منظور پخش موسیقی های درخواستی شنوندگان در ساختار پیامی و به صورت زنده از رادیو کیش پخش می شود. این برنامه به تعداد 68 برنامه 45 دقیقه ای، از شنبه تاپنج شنبه ساعت 16:15 پخش می­شود.آیتم های این برنامه شامل معرفی موسیقی سنتی برای نسل جوان ، معرفی موسیقی نواحی مختلف ایران و پخش ترانه های درخواستی شنوندگان ، تلفن­های مردم و پیامک­ها، اخبار و رویدادهای موسیقی مراکز صدا و سیما و معرفی تولیدات جدید می باشد.

بشر از لحظه تولد با موسیقی زاده شده و می شود، اولین آهنگ و نوای گریه نوزاد قبل از دیدار مادر به او آگاهی می دهد که نوزادش زنده به جهان هستی پا گذاشته و نوزاد با شنیدن طپش های (آوای) قلب مادر آرامش می یابد. بنابراین موسیقی قبل از زبان و گفتار به وجود آمده است.

در آغاز صداهای مختلف در طبیعت بزرگ ترین راهنمای بشر نخستین بوده است. ترنم باران در برگ های درختان و زمین و دریا _ رعد و برق برخاسته از ابرها _ صدای امواج دریا و رودخانه و آبشارها، صدای مختلف بادها _ نواهای مختلف پرندگان و حیوانات همه و همه به آنها الفبای موسیقی و آواها را می آموخت و بشر مانند آنها صداها را تقلید و بازسازی می کرد و تقلید این آواها اولین زبان او بود

موسیقی در ایران سابقه‌ای دیرینه دارد و به دوران ایران باستان بازمی‌گردد. ایران خاستگاه موسیقی‌هایی غنی و متنوع است و موسیقی سنتی ایران به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به‌شمار می‌رود.  موسیقی سنتی ایرانی، شامل دستگاهها، نغمه ها و آوازها، از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته و آنچه دلنشین تر، ساده تر و قابل فهم تر بوده است؛ امروز در دسترس است.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگان:اسماء بدیعیان پور،مریم فرازی

گویندگان:حسین حاجیلویی،مریم سلیمانیان

نویسنده:لیلا تاجرزاده

صدابرداران:نیما نجم،حسین پناه خواه،کوروش یحیی زاده