سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اقتصاد دانش بنیان - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

اقتصاد دانش بنیان

Loading the player...

دانلود

تاریخ چند هزار ساله زندگی انسان تحت تاثیر سه جریان اقتصادی مهم بوده است .دامداری،کشاورزی وصنعت.بسیاری از کارشناسان معتقدند عصر صنعت نیز رو به اتمام است و جریان جدیدی در اقتصاد در حال شکل گیری است.برای توضیح این جریان باید کمی به عقب برگردیم.نیاز مردم به کالاهای مختلف ،چرخه مبادلات را به وجود اورده است و طولی نکشید که پول به عنوان واسطه مناسب برای مبادلات اختراع گردید.با آمدن پول مفهومی به نام سرمایه مالی شکل گرفت.

در این چرخه انسان ها دو راه برای به دست اوردن سرمایه مالی داشتند یا باید کالا تولید می کردند ،یا اینکه خدماتی ارائه می دادند.در این میان تولید کنندگان از هر امکانی استفاده می کردند تا بتوانند میزان تولید کالای خود را افزایش دهند زیرا افزایش تولید ،افزایش سرمایه را به همراه داشت و افزایش سرمایه به تولیدبیشتر کمک می کرد .توسعه این فرایند رفاه بیشتری را نیز برای انسان به ارمغان آورد.رشد روز افزون دانش ابزارهای پیشرفته تری را به وجود آورد و روند تولید محصولات را صنعتی کرد.صنعتی شدن یعنی به دست آوردن تولید بیشتر با استفاده از نیروی کمتر.این امر باعث رشد بیشتر خدمات در جامعه گردید.یکی از این خدمات آموزش همگانی بود که کمک زیادی به توسعه دانش کرد.

رشد روز افزون دانش به ارتقای تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع سرعت بخشید. صنعتی شدن یعنی افزایش تولید کالا و خدمات تا حد ممکن و این یعنی مصرف هر چه بیشتر انرژی های فسیلی و ایجاد بحران انرژی و الودگی محیط زیست.در همین زمان افرادی پیدا شدند که فکرهای متفاوتی داشتند. انها از محدودیت های صنعت خسته شده بودند .به همین دلیل از علم و دانش برای به دست آوردن ایده های جدید استفاده کردند.ایده های جدید انها مشاغل تازه ای را پدید آورد .شغل هایی که بر استفاده بهتر از منابع انسانی استوار بودند و تولید ثروت فرآوانی را به همراه داشتند.

کشور های دارای نوآوری به جای کالا و خدمات ،ایده های خود را به کشور های صنعتی می فروختند .صنعت تولید ثروت می کرد امام محدودیت زیادی داشت ولی نوآوری به خودی خود راه چاره ای برای تولید ثروت بدون محدودیت بود.این چرخه تولید ثروت از دانش را «اقتصاد دانش بنیان» نام نهادند.