جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

آغاز بیداری - نمایش محتوای صدا

 

 

آغاز بیداری

تهیه کننده:راحله اکبری

گوینده:عدنان اسلامی

کارشناس:حجت الاسلام حقانی

صدابرداران:نیما نجم،حسین پناه خواه،کوروش یحیی زاده

ویژه برنامه آغاز بیداری برنامه ای 90 دقیقه ایست که به مناسبت قیام 15 خرداد  با ساختار کلامی ، پیامی ، آوایی ا از صدای مرکز کیش پخش شد آیتم های برنامه شامل:   آرم،گفتار ، کارشناسی در سه بخشی: اهمیت واقعه تاریخی پانزدهم خرداد ، نقش حضرت امام خمینی در قیام پانزده خرداد، و پانزده خرداد و انقلاب اسلامی ،معرفی کتاب(واقعه پانزده خرداد)، بسته صوتی وفات حضرت خدیجه(س) ، بسته صوتی تفسیر آفتاب(سیره امام خمینی) ،  موسیقی با کلام و بی کلام ،کلام حضرت امام خمینی در خصوص حفظ انقلاب اسلامی و فراز هایی از وصیتنامه امام خمینی ره می باشد.

تبيين واقعه پانزده خرداد و آشنايي اقشار مختلف جامعه با تاريخ انقلاب اسلامي از اهداف مهم این برنامه می باشد.

پانزدهم خرداد، سالروز قیام تاریخی ملت ایران علیه استبداد در سال ۱۳۴۲ است. از قیام پانزده خرداد به عنوان نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران برای دستیابی به آزادی و استقلال یاد می شود.

به دنبال انتشار خبر بازداشت امام در سحرگاه 15 خرداد 1342 به مناسبت سخنرانی تاریخی امام که علیه اسرائیل و رژیم شاه بوده از نخستین ساعات روز 15 خرداد، اعتراضات گسترده ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود. مأموران نظامی که در نقاط مرکزی و حساس شهرهای قم و تهران مستقر بودند به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. مردم نیز با چوب و سنگ به دفاع از خود برخاستند.

خبر دستگیری امام به سرعت در شهر قم و مناطق اطراف پیچید. زن و مرد از روستاها و منازل خویش در شهر به سوی منزل قائد خود حرکت کردند. شعار اصلی جمعیت «یا مرگ یا خمینی» بود که از تمام فضای قم به گوش می رسید. خشم مردم آنچنان بود که ابتدا مأمورین پلیس پا به فرار گذاشتند. آنها پس از تجهیز قوا به میدان آمدند.
نیروهای کمکی نظامی نیز از پادگان های اطراف به شهر قم گسیل شدند. هنگامی که سیل جمعیت از حرم حضرت معصومه بیرون آمدند، رگبار مسلسلها گشوده شد و تا ساعتی چند درگیری شدید ادامه داشت. حمام خون به راه افتاده بود. هواپیماهای نظامی از تهران به پرواز درآمدند و در فضای شهر قم برای ایجاد رعب بیشتر دیوار صوتی را شکستند. قیام با سرکوبی شدید کنترل شد. کامیون های نظامی، اجساد شهدا و مجروحین را به سرعت از خیابانها و کوچه ها به نقاط نامعلومی بردند. غروب آن روز شهر قم حالتی جنگ زده و غمگینانه داشت.
صبحگاه پانزده خرداد خبر دستگیری رهبر انقلاب به تهران، مشهد، شیراز و دیگر شهرها رسید و وضعیتی مشابه قم پدید آورد. مردم ورامین و شهرک های اطراف به سوی تهران سرازیر شدند. تانک ها و ابزار زرهی و نیروهای نظامی برای جلوگیری از ورود معترضین به شهر در سه راهی ورامین با جمعیت درگیر شدند و جمع زیادی از راهپیمایان را به خاک و خون کشیدند. جمعیت انبوهی در حوالی بازار تهران و مرکز شهر نیز گرد آمده و با شعار «یا مرگ یا خمینی» به سوی کاخ شاه به حرکت درآمدند. از جنوب شهر تهران نیز سیل جمعیت به سمت مرکز راه افتاده بود و در پیشاپیش آنها طیب حاج رضایی و حاج اسماعیل رضایی، دو تن از جوانمردان جنوب شهر تهران، با گروه خود در حرکت بودند. این دو تن بعد از چندی دستگیر و در 11 آبان 1342 تیرباران شده و هوادارانشان به بندرعباس تبعید گردیدند.

سال تولید: 1396