رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

ازدواج بومیان جزیره کیش - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

ازدواج بومیان جزیره کیش

Loading the player...

دانلود

ازدواج مسأله اي است كه همه ي آحاد جامعه از هر طبقه و مذهبي را در بر مي گيرد و از قديم الايام تا امروز، جايگاه خاصي نزد مردم داشته است از طرفي اسلام نیز بر قداست آن تأکید دارد .

ازدواج، پيوندي است آييني که در اديان و اقوام مختلف با آداب و رسومي خاص انجام  مي شود و از اهميت خاصی برخوردار است.

كشور ما ايران با قومییت هاي مختلف و فرهنگ هاي متفاوت، دارای آداب و فرهنگ هاي خاص هر منطقه مي باشد كه اين امر، عاملی است كه باعث تفاوت هايي در مراسم ازدواج شده است، که از زیبائی خاصی برخوردار است .

ازدواج در جنوب ايران بيشتر به صورت درون همسري است و حضور اقوام و خويشاوندان در مراحل مختلف و مشاركت آنان در اين زمينه، همراه با نقش موثر خانواده عروس وداماد از ابتداي گزينش همسر تا مراسم عروسي به خوبي مشهود است.همچنین مراسم ازدواج، با اعتقادات مذهبي و قومي آنان هم آهنگ است.

آشنائی مردم با مراسم ازدواج بومیان  كيش كه در جامعه اي نسبتا بسته زندگی می کنند برای مردم جذاب می باشد و می تواند به پررنگ کردن ویژگی های مثبت آن کمک کند.

پایبندی به دین اسلام موجب شده است مراسم بوميان جزيره كيش دارای ویژگی هایی مثل  سادگي برگزاری مراسم ازدواج و ساده گرفتن ازدواج، دوري از تجملات و كمي مهريه، عدم سختگيري خانواده ها در مسائل مالي و پايداري ازدواج و ميزان كم طلاق باشد. احترام به خانواده و ريش سفيدان در ميان بويان امري است كه با گذشت زمان تغيیری نكرده است.