حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷

اجرای طرح کاشت گیاهان سازگار با گرما در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح کاشت گیاهان سازگار با گرما در کیش

اجرای طرح کاشت گیاهان سازگار با گرما در کیش

معاون امور شهری و محیط زیست شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش از اجراي طرح کاشت گیاهان سازگار با گرما در کیش خبر داد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما مركز كيش، كاووس حقاني گفت: به دليل تغییر شرایط آب و هوای کیش و شروع فصل گرما در اين طرح گیاهان پوششی جایگزین گل های فصلی و چمن مي شود.

وي افزود: با توجه به ضرورت مدیریت مصرف آب، امکان کاشت گونه های فصلی مقاوم در برابر شرایط اقلیمی، به صورت انبوه وجود ندارد و بسیاری از این گل ها به دلیل ناسازگاری با دمای بالای هوا و رطوبت، قابل کاشت نیست.
وی افزود: گل های پریوش و پرتولاکا در محل های سایه و سایه - آفتاب کاشته شده و به صورت ویژه نگهداری می شود و به دلیل شرایط کم آبی و عدم تنوع گونه های فصلی سازگار ، پس از جمع آوری گل های فصلی، محل های مربوطه با انواع گیاهان پوششی بازکاشت می شوند.
معاون امور شهری و محیط زیست با بیان اینکه در بسیاری از مناطق گیاهان پوششی نیز جایگزین چمن ها شد، افزود: گیاهان پوششی دارای تنوع هستند و نیاز آبی آنها 35 درصد کمتر از چمن است.
وی با اشاره به اینکه گیاهان پوششی در مقایسه با چمن، مقاوم به آفات و بیماری ها هستند و به ندرت نیاز به سمپاشی دارند، عنوان کرد: با توجه به رشد زودهنگام این نوع از گیاهان، آسیب جدی به آن ها وارد نمی شود، در صورتی که چمن ها در برابر علف های هرز آسیب پذیرند و موجب از بین رفتن چمن می شوند.
حقانی گفت: کاشت این گیاهان از طریق قلمه زدن توسط عوامل فضای سبز به صورت مستقیم در بسترهای کاشت انجام می شود و در مقایسه با چمن هزینه ناچیزی در بر دارد
وی تردد نکردن افراد از روی گیاهان پوششی، گلدار بودن بخشی از آنها، بی نیازی به هرس و مرتب سازی و پایین بودن هزینه نگهداری این گیاهان را از دیگر دلایل کاشت گیاهان پوششی به جای چمن دانست.
معاون امور شهری و محیط زیست شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش عنوان کرد: در سالهای اخیر 11 گونه جدید درخت، 14 گونه درختچه، یک نوع بوته، 6 نوع گیاه پوششی و 26 نوع گل فصلی در جزیره کیش کاشته شده است و در صورت سازگاری با شرایط آب و هوا ی جزیره، نسبت به افزایش میزان سطح کشت آن ها اقدام خواهد شد.
جزیره کیش دارای پنج میلیون و 250 هزار متر مربع فضای سبز است و متوسط سرانه فضای سبز برای هر نفر در این جزیره 131 متر مربع است.