رونق تولید ملی | جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸

اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در کیش

اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در کیش

کیش / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی

شقایق کهورزاده گفت :از آنجا که در کشور بیش از یک میلیون نفر مبتلا به تنبلی چشم هستند و اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا یا نابینا خواهد کرد.

وی افزود : در راستای پیشگیری از این بیماری همه ساله طرحی در سراسر کشور اجرا می شود و جزیره کیش نیز با نظارت ادراه بهزیستی و همگام با سایر استان ها این طرح را در 16 پایگاه فعال سنجش بینائی اجرا می کند .

وی اظهار کرد : بیماری تنبلی چشم از جمله بیماری هایی است که ممکن است در طول زندگی کودک و تا سن 10 سالگی عود کند که والدین می توانند با مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی به وضعیت کودک خود پی ببرند و در صورت نیاز به پزشک متخصص مراجعه کنند.

کهور زاده با بیان اینکه کودکان ما برای دیدن فردا به چشم هایشان نیاز دارند تاکید کرد : هر چه سن شناسایی اختلالات پائین تر باشد، هزینه درمان و همچنین طول دوره درمان کاهش پیدا می کند.

رئیس اداره بهزیستی کیش افزود : این طرح در تمامی مهد های کودک ، مدارس دارای سطح سنی پیش دبستانی ، مرکز بهداشت و کمپ سحر و مرکز سلامت روان باران اجرا می شود و خانواده ها می توانند با در دست داشتن شناسنامه کودک سه تا شش ساله برای سنجش بینایی فرزند خود به این مراکز مراجعه کنند.

امسال نیز همچون سال های گذشته پیام هایی برای پیشگیری از بیماری تنبلی چشم تدوین شده است که چند نمونه آن در ذیل می آید :

در دنیا بیش از 120 میلیون نفر مبتلا به تنبلی چشم وجود دارد که اگر این بیماری به موقع تشخیص داده و درمان نشود فرد را از یک یا هر دو چشم نابینا و کم بینا خواهد کرد.

در سال گذشته 63 درصد کودکان 3 تا 6 ساله تحت پوشش برنامه پیشگیری از تنبلی چشم قرار گرفتند و در برنامه کشوری نیز پیشگیری از تنبلی چشم دو هزار 824 کودک مبتلا به انواع اختلالات بینایی شناسایی شدند.

بهترین سن برای تشخیص و درمان تنبلی چشم زیر 5 سالگی و شایع ترین علامت تنبلی چشم کودکان بی علامتی است .

برای درمان افتادگی پلک چشم کودک ، باید به چشم پزشک مراجعه کرد زیرا این عارضه ممکن است با تنبلی چشم به نابینایی منجر شود.

با مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی از سلامت بینایی کودکان خود، بینایی کامل را به او هدیه دهید .

آمبلیوپی یا تنبلی چشم خطری در کمین سلامتی فرزند شما است که با مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی ، دید کامل کودک خود را تضمین کنید.

سال گذشته در طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در کیش بیش از 750 کودک توسط مربیان آموزش دیده معاینه شدند.