سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در کیش

اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در کیش

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش از اجرای طرح ساماندهی معتادان پُرخطر با همکاری نیروی انتظامی و مرکز توسعه سلامت در منطقه آزاد کیش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، علی فائقی گفت: با دستور و تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی طرح ساماندهی معتادان متجاهر از سطح جزیره کیش؛ طرح پیشنهادی با درخواست فرمانده نیروی انتظامی ویژه جزیره به دبیر شورای تامین کیش ارائه و در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: پس از بررسی طرح پیشنهادی نخستین کارگروه طرح ساماندهی معتادان متجاهر با حضور "پلیس مبارزه با موادمخدر، بهزیستی کیش، پلیس پیشگیری، مرکز توسعه سلامت، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش" با ریاست دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش تشکیل شد.
وی با اشاره به این که ظرفیت پذیرش طرح ساماندهی معتادان پر خطر در جزیره کیش به صورت روزانه ایجاد می‌شود تصریح کرد: "تامین اعتبار و تجهیزات مورد نیاز" برای جمع آوری معتادان متجاهر در مرحله نخست این طرح ۲۳۰میلیون و در مرحله دوم ۵۰۰میلیون تومان توسط سازمان منطقه آزاد کیش تامین مالی خواهد شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بهزیستی کشور افزود: در بندرلنگه و بندر خمیر ظرفیت‌های پذیرش بر اساس افراد شناسایی شده مشخص خواهد شد.
علی فائقی خاطرنشان کرد: برای اجرای مرحله نخست طرح ساماندهی معتادان پُرخطر کیش در روستای ایسین، حومه شهر بندرعباس، ظرفیت پذیرش به صورت روزانه ایجاد می‌شود.
فائقی با بیان این که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش به عنوان دستگاه حاکمیتی مسئولیت نظارت و هماهنگی انجام امور اجرایی این طرح را بر عهده دارد اظهار داشت: بر اساس بنده ۳ ماده ۸۰ قانون برنامه توسعه ششم؛ هزینه‌های طرح جمع آوری معتادان متجاهر در استان‌ها بر عهده شهرداری‌ها و وزارت کشور است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به مدیریت ساختاری سازمان منطقه آزاد کیش و با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی؛ این طرح در جزیره کیش اجرا می‌شود.
علی فائقی اظهار داشت: با شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت ضوابط بهداشتی از جمله حفظ فاصله گذاری اجتماعی، وضعیت پذیرش در مراکز ترک اعتیاد در سطح استان‌های کشور به یک سوم کاهش یافته است از این رو ایجاد ظرفیت برای ساماندهی معتادان و پذیرش افراد شناسایی شده در مراکز ترک اعتیاد کار بسیار دشواری است.
فائقی گفت: با توجه به این که مراکز ترک اعتیاد در جزیره کیش وجود ندارد از این رو امکانات هر استانی هم جوابگوی ایجاد ظرفیت پذیرش برای استان‌های متقاضی فراهم نیست.
به گفته فائقی در سطح کشور دو مرکز ترک اعتیاد وجود دارد که بر اساس ماده ۱۶ قانون مبارزه با موادمخدر این مراکز توسط دولت تامین اعتبار و اداره می‌شوند.
وی با بیان این که در سطح استان‌های کشور مراکز ترک اعتیاد به سازمان بهزیستی واگذار شده است افزود: افراد معتاد با معرفی خود و بر اساس نوع بیماری در این مراکز به مدت ۱تا۳ ماه با نظر پزشک و تایید مقام قضایی تحت درمان قرار می‌گیرند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش هزینه پذیرش و درمان هر فرد معتاد را ۶میلیون تومان برآورد کرد و گفت: در مدت شش ماه دوره درمان تامین هزینه "تغذیه، دارو، پزشک، مربی ورزش و روان شناس مجرب " در مراکز ترک اعتیاد پیش بینی شده است که تمام خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شود.
علی فائقی انجام مرحله"غربالگری، انجام تست کرونا و بیماری‌های پُرخطر" افراد شناسایی شده را از اولویت‌های این طرح برشمرد و اظهار داشت: برای رصد خانواده‌های معتادان شناسایی شده اطلاعات فرد معتاد دریافت می‌شود و با کمک مددکار اجتماعی با خانواده‌ها تماس گرفته خواهد شد تا پس از دوره درمان این افراد دوباره به این چرخه بازنگردند.
وی تاکید کرد: معتادان خود معرف با هزینه سازمان منطقه آزاد کیش می‌توانند دوره درمان خود را در جزیره کیش سپری کنند.
علی فائقی در خصوص بهره گیری از ابزار‌های رسانه‌ای جهت آگاهی بخشی از آسیب‌های ناشی از مصرف موادمخدر در جامعه افزود: اطلاع رسانی و نظارت‌های دقیق خانواده‌ها بر رفتار فرزندان می‌تواند نقش مهمی را در جامعه‌ای عاری از آلودگی به مصرف مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.
علی فائقی شناسایی و بهره گیری حداکثری از امکانات، فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های پُرمخاطب را از مهمترین ابزار‌های ارتباطی برای مبارزه با موادمخدر دانست و گفت: در شرایط گسترش شیوع ویروس کرونا باید آموزش‌های پیشگیری در بستر فضای مجازی به صورت آنلاین برگزار شود.