حمایت از کالای ایرانی | پنج‌شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۷

اجراي طرح جامع جزيره هندورابي به تاييد محيط زيست - نمایش محتوای خبر

 

 

اجراي طرح جامع جزيره هندورابي به تاييد محيط زيست

اجراي طرح جامع جزيره هندورابي به تاييد محيط زيست

مدیرکل سواحل و تالاب‌های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب ارائه طرح جامع توسعه جزیره هندورابی گفت: این طرح با تایید موازین زیست محیطی به تصویب هیئت دولت رسیده است.

به گزارش خبرگزاري صدا وسیما مركز كيش، شهرام فداکار افزود: طرح جامع توسعه جزيره هندورابي در نهايت طوري تدوين شد که کمترين تعارض را با محيط زيست منطقه داشته باشد.
وي اظهار داشت: اين طرح از سوي معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست مورد مطالعه و بررسي قرار گرفت و پيشنهادات و ايرادات زيست محيطي آن به سازمان منطقه آزاد کيش به عنوان متولي اصلي اين طرح ارائه شد.
مديرکل سواحل و تالاب هاي ساحلي معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست تاکيد کرد: طبق قانون قبل از شروع پروژه هاي توسعه اي در جزاير و مناطق ساحلي بايد پروژه به تاييد سازمان محيط زيست برسد که در طرح جامع جزيره هندورابي، طرح پس از شروع بخش زيادي ازعمليات اجرايي براي تاييد به سازمان حفاظت محيط زيست ارسال شد.
اين مقام مسئول در معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست، تصريح کرد: اين امرسبب شد ايراد زيادي در بخش محيط زيست دريايي به اين پروژه وارد شود.
فداکار، ساخت موج شکن هاي اسکله تفريحي هندورابي را به دليل به دام انداختن تعداد زيادي مرجان يکي از مهمترين ايردات زيست محيطي اين پروژه اعلام کرد.
مدير کل سواحل و تالاب هاي ساحلي معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست، يادآور شد: سازمان منطقه آزاد کيش نيز به منظور رفع اين مشکل اقدام به جابجايي تعدادي از مرجان هاي به دام افتاده به منطقه اي در نزديکي آن کرد.
فداکار با اشاره به ساخت فرودگاه با طول باند هزار و 200 متر در جزيره هندورابي خاطرنشان کرد: هر چند اين فرودگاه احداث شده براي مواقع ضروري و دسترسي آسان تر به جزيره است اما نظر محيط زيست اين است که اين فرودگاه نبايد ساخته مي شد که در نهايت اين فرودگاه در طرح جامع جزيره هندورابي پابرجا ماند.
وي به همکاري سازمان منطقه آزاد کيش در رفع موانع زيست محيطي طرح توسعه جزيره هندورابي اشاره و بيان کرد : با برگزاري چندين جلسه کميته فني محيط زيستي و بازديدهاي ميداني، تغييرات قابل توجه اي دراين طرح متناسب با رعايت موازين زيست محيطي ايجاد شد.
به گفته اين مقام مسئول در معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست، تغييراتي فني در بندرگاه هندورابي صورت گرفت تا بندر کمترين تعارض را با محيط زيست داشته باشد.
مدير کل سواحل و تالاب هاي ساحلي معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست به کاهش طول موج شکن ها و بازوها در راستاي کاهش مخاطرات زيست محيطي خبر داد.
وي با اشاره به اينکه بخشي از جزيره هندورابي به عنوان پارک ملي ـ دريايي به ثبت رسيده است که اين منطقه در پروژه گردشگري جزيره هندورابي قرارداده شده است، اظهار کرد: قراراست با انجام مذاکرات لازم با سازمان منطقه آزاد کيش نسبت به تعيين حريم پناهگاه حيات وحش جزيره هندورابي واقع در آبهاي ساحلي اين جزيره اقدام شود.
اين مقام مسئول در سازمان حفاظت محيط زيست بيان داشت: به اين ترتيب از ورود گردشگران به منطقه تحت حفاظت محيط زيست در جزيره هندورابي جلوگيري خواهد شد.
فداکار با اشاره به اينکه جزيره هندورابي به لحاظ وجود محيط زيست دريايي از اهميت ويژه اي برخوردار است، متذکر شد: وجود آبسنگ هاي مرجاني با ارزش و در حجم زياد در اطراف جزيره يکي از مهمترين ويژگي هاي زيست محيطي هندورابي محسوب مي شود.
وي خاطرنشان ساخت: ازسوي ديگر آبهاي ساحلي جزيره هندورابي زيستگاه تعداد زيادي لاک پشت دريايي است و همين امر بر ضرورت اهميت حفاظت از اين جزيره افزوده است.
مدير کل سواحل و تالاب هاي ساحلي معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط زيست، تاکيد کرد: اميد است طرح جامع جزيره هندورابي که با رويکرد جزيره آرامش در حال انجام است با رعايت موازين زيست محيطي به سرانجام رسد.