سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

برگزاری آیین طشت گذاری در حسینیه آذری های کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری آیین طشت گذاری در حسینیه آذری های کیش

Loading the player...

دانلود

کیش/خبرگزاری صدا وسیما/مذهبی

برگزاری آیین طشت گذاری در حسینیه آذری های کیش

آیین معنوی طشت گذاری به یاد لب تشنگی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران آن حضرت و ایثار و از خودگذشتگیشان، در حسینیه الغدیر آذری های کیش برگزار شد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای کیش، آیین عزاداری ماه محرم با طشت گذاری آذری های مقیم کیش آغاز می شود و عزاداران حسینی به یاد شهیدان لب تشنه کربلا عزاداری می کنند.

در این مراسم طشت های آب را که نمادی از فرات است به حسینیه آورده می شود ، این اقدام بیان کننده رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر است که آن حضرت اجازه می دهد تا سپاه و اسبان آنها از آب سیراب شوند،

به روایتی آن حضرت، در27 ذیحجه، آب مشک ها را در طشت ها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب کردند.

این مراسم نزد آذری ها کشور از ریشه دار ترین آیین های محرم است که در روزهای پایانی ماه ذیحجه برگزار می شود و مصداقی از جوانمردی امام حسین (ع)در مقابل سپاه کفر است.

امام جمعه موقت کیش در خصوص این مراسم گفت : پیشینه این مراسم دینی و مذهبی به حدود 600  سال پیش باز می گردد که امام حسین (ع) در مسیر حرکت از مکه به کربلا به چشمه ای می رسند و به یاران خود می گویند همه از سیراب شوید و حیوانات را آب دهید و مشک ها را پرکنید .

حجت الاسلام رحمان یوسف پور افزود: آن حضرت در منطقه ای به نام شراف با سپاه تشنه و بی رمق حر روبرو می شوند وبه یاران خود می گویند سپاه و اسبان را سیراب کنید.

وی با بیان اینکه این حرکت امام حسین (ع) نسبت به سپاه دشمن حرکتی جوانمردانه و درسی بزرگ برای تاریخ است افزود : بیان اهداف نهضت امام حسین (ع) و تبیین آن برای نسل جوان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

امام جمعه موقت کیش در ادامه به چرایی وقوع حادثه تاریخی کربلا پرداخت و گفت : از دلایلی که سپاه کفر امام حسین (ع) و یاران وی را به شهادت رساندند دنیا طلبی ، ریاست طلبی و هوای نفس و بی بصرتی و نداشتن آگاهی بوده است.

 حجت الاسلام حسن علیدادی امام جمعه کیش نیز در سخنانی بر برگزاری باشکوه این مراسم در شب آغاز ماه محرم برای حضور هر چه پرشورتر هیات های مذهبی تاکید کردند.

 

فرمانده انتظامی کیش هم بعنوان یکی از سخنرانان گفت: نام امام حسین(ع) بعد از ۱۴۰۰ سال همچنان لرزه بر اندام دشمنان اسلام می اندازد و عزاداری حسینی درسهایی از سید الشهدا در جهان جاری و ساری می کند تا هیچ آزاده ای ذلت نپذیرد و استکبار و صاحبان قدرت در مسیر گمراه ساختن بشریت از  جهانی شدن جریان عاشورا وحشت دارند.

 

سرهنگ جهانبخش در ادامه گفت : مطمئنا نجات بشریت در کشتی نجات حسین (ع) هست، که به لطف حق زیر پرچم ابا عبدالله الحسین  و بدست حضرت  صاحب الزمان (عج)  تحقق خواهد یافت.