سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

مستند مسابقه فرمانده - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند مسابقه فرمانده

Loading the player...

مسابقه فرمانده مستند مسابقه‌ای تلویزیونی است که در قالب برنامه‌ای واقع‌نما درخانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده است. ایده این مستند مسابقه در سال ۱۳۹۰ شکل گرفت و آغاز پخش اولین سری این برنامه از سال ۱۳۹۳ در شبکه افق آغاز شد. نفرات برتر این مسابقه علاوه بر جایزه نقدی، کلاه سبز تکاوری نیروهای ویژه دریایی و اجازه ورود به نیروهای ویژه دریایی را دریافت می‌کنند. کارگردانی سری اول و دوم این مجموعه را حسام اسلامی و حامد شکیبانیا بر عهده داشتند. سری سوم این مسابقه توسط حسام اسلامی، مهدی جبین شناس و مجید عزیزی کارگردانی شد. نویسندگی این مجموعه را علی رمضان برعهده دارد.

در این برنامه سرگرمی‌محور اگرچه در قالب واقع نمایش افراد، مکان‌ها و موقعیت‌ها در ذهن سازندگان اثر طراحی شده اما واکنش شرکت کننده این مسابقه به قدری آزاد و غیرقابل پیش بینی است که حتی می‌تواند ادامه مسابقه را تحت‌الشعاع قرار دهد. در این مسابقه نفرات شرکت‌کننده در دو گروه تقسیم شده و رقابت می‌کنند. دوربین و دستیاران فرمانده چشمان فرمانده‌اند که فقط طول مسابقه را رصد نمی‌کنند بلکه همیشه و همه جا شرکت کنندگان را زیر نظر دارند. مسابقه‌دهندگان و شخصیت خاص هر کدام مورد توجه قرار می‌گیرد و بیننده تشویق می‌شود سرانجام هر شرکت‌کننده را در موقعیت‌های مختلف دنبال کند. در این مسابقه مستند، یک فرمانده نظامی با کمک دستیارانش مراحل مختلفی را برای رقابت شرکت کنندگان تعریف می‌کنند و پس از آموزش‌های اولیه مسابقه آغاز می‌شود و فرمانده و دستیارانش بر عملکرد شرکت‌کنندگان نظارت می‌کنند. هر مرحله از مسابقه در یک قسمت از سریال برگزار می‌شود و معمولاً در پایان هر قسمت کسی که بنا به نظر فرمانده ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است از مسابقه حذف شده و به خانه باز می‌گردد.

فصل سوم مستند مسابقه فرمانده به همان شیوه قبلی یعنی ریلتی شو و با حضور شرکت کنندگان جدید در سه فاز مختلف که فاز نهایی آن در جزیره فارور خلیج فارس فیلمبرداری شده ساخته شده است؛ شرکت کنندگان این مسابقه در قالب عملیات تکاوری، ریلیتی شو، تفنگداری دریایی و نظامی شامل تیراندازی، چتربازی و نجات را زیر نظر فرماندهان سپاه انجام می دهند.

رقابت ها در این سری از مستند مسابقه فرمانده گسترده تر و هیجان انگیزتر شده اند و آیتم های جذابی برای آن در نظر گرفته شده که بر نفس گیرتر شدن رقابت افزوده است.

این مسابقه توسط خانه مستند انقلاب اسلامی و به سفارش سازمان هنری رسانه ای اوج توسط حسین افشار به عنوان تهیه کننده و حسام اسلامی به عنوان کارگردان ساخته شده است.

 

سال تولید: 1393

کارگردان

حامد شکیبانیا حسام اسلامی (سری اول و دوم)
حسام اسلامی، مهدی جبین شناس و مجید عزیزی (سری سوم)

راوی

منوچهر والی زاده (سری اول)
ژرژ پطروسی (سری دوم و سوم)

تهیه‌کننده اجرایی

مهدی مطهر

تهیه‌کننده

خانه مستند انقلاب اسلامی

تدوین‌کننده

مهدی جبین شناس علی رمضان پور

دوربین

محمد رحیمی

.