« بازگشت به دانستنیها

با این 12 کار می توانید بهتر ببینید

ترکیب دیدها نمایش مسطح نمایش درختی
موضوعات [ قبلی | بعدی ]
چشم ها بهترین نعمت و باارزش ترین ثروت ما انسان ها هستند. ما به راحتی و با ساده ترین روش ها می توانیم از این دارایی خود محافظت کنیم. در این مطلب 12 راهکار مفید را برای مراقبت از چشم ها و بهبود بینایی برای شما ارائه می دهیم.
دو بار در هفته ماهی بخورید.
ماهی یک منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد و ثابت شده در کاهش خطر ابتلا به سندروم خشکی چشم بسیار موثر است. اگر نمی توانید طعم ماهی را تحمل کنید، از مکمل های حاوی امگا 3 استفاده نمایید.
از عینک های ایمنی استفاده کنید
به هیچ عنوان بدون عینک شنا وارد استخر نشوید. آلودگی های احتمالی موجود در آب می تواند منجر به عفونت های چشمی و حتی گاهی کاهش قدرت بینایی شود.

اگر مشاغلی مانند نجاری و یا جوشکاری دارید، استفاده از عینک ایمنی را جدی بگیرید، زیرا به عنوان مثال تراشه های چوب در هنگام نجاری می تواند موجب خراشیدگی قرنیه چشم گردد.
تبیان نوشت: خودتان را موظف کنید که هنگام کار با رایانه و یا مطالعه، هر نیم ساعت یک بار استراحت کنید. می توانید برای این کار 30 ثانیه به نقاط دور نگاه کنید
از هوای خشک دوری کنید
به عنوان مثال زمانی که در خودرو نشسته اید، جهت باد کولر را به سمتی غیر از صورتتان تغییر دهید، زیرا هوای خشک مانند یک اسفنج تمام آب چشم تان را می گیرد.
عدم رعایت این نکته جدی می تواند سبب خشکی و یا حتی کوری چشم هایتان شود.
از پیاز قرمز استفاده کنید
برای طبخ غذا از پیاز قرمز استفاده نمایید! پیاز قرمز حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام کوئرستین (quercetin) می باشد که در جلوگیری از ابتلا به آب مروارید موثر است.
از عینک آفتابی استفاده کنید
در هر زمان از روز و در هر فصلی باید از عینک آفتابی هنگام خروج از منزل استفاده نمایید. عینک آفتابی از چشم هایتان در برابر نور خورشید و وزش باد محافظت می کند.
آرایش چشم هایتان را پاک کنید
حتما قبل از خواب با یک پاک کننده ی مناسب، آرایش چشم هایتان را پاک کنید تا سبب خارش قرنیه تان نشود.
از حوله مشترک استفاده نکنید
بعد از هر بار شستن صورت از یک حوله تمیز و شخصی استفاده کنید. استفاده از حوله مشترک سبب ایجاد نوعی عفونت چشمی به نام pinkeye خواهد شد.
از کلاه برای جلوگیری از تابش نور آفتاب استفاده نمایید
کلاه لبه دار تا حدود 50 درصد مانع رسیدن اشعه ماورای بنفش نور خورشید به چشم ها می شود.
زنگ تفریح داشته باشید
خودتان را موظف کنید که هنگام کار با رایانه و یا مطالعه، هر نیم ساعت یک بار استراحت کنید. می توانید برای این کار 30 ثانیه به نقاط دور نگاه کنید.
فشار خونتان را اندازه بگیرید
هر ماه یک بار فشار خونتان را اندازه گیری کنید. فشار خون بالا می تواند منجر به آسیب رگ های خونی چشم شود.
محیط زندگی تان را مرطوب نگه دارید
می توانید با کاشت گیاه در منزل و یا قرار دادن گلدان در اتاق، رطوبت را به خانه هایتان بیاورید. همچنین نگذارید خانه تان بیش از اندازه گرم و خشک شود.
تحرک بدنی داشته باشید
در هفته چهار بار پیاده روی کنید. بررسی ها نشان می دهد افراد مبتلا به آب سیاه چشم (گلوکوم) که چهار بار در هفته و هر بار 40 دقیقه پیاده روی کرده اند، بیش از دیگران بهبود یافته اند، زیرا ورزش منظم سبب کنترل فشار خون و بهبود گلوکوم می شود.
0 (0 آرا)